Se dokumentären " JAG VILL INTE LEVA DETTA LIVET"
Regi Renzo Aneröd och Bo Harringer
Så här beskrivs filmen:
De senaste åren har det skett ett flertal dödsfall inom samma krets av ungdomar i Göteborgstrakten. Det är ett gäng som till stor del växt upp tillsammans i en ganska vanlig stadsdel som huvudsakligen bebos av svenska arbetare och småföretagare. Dödsorsakerna har varit bilkrascher, mord, självmord och överdoser av droger. Det gemensamma har varit att samtliga använt så kallade “fattigmansdroger” som GHB, GBL och lugnande tabletter, typ Rohypnol.
Vi fick kontakt med några av dessa genom en tidigare dokumentärfilm, "Under en blågul himmel". Många av deras kompisar dog i unga år. Vi blev chockade över den uppgivenheten och destruktiviteten som dessa ungdomar hade. Livsgnistan tycktes vara försvunnen.
När så en av killarna, som vi lärt känna och filmat tillsammans med, tog livet av sig genom att hoppa från Angeredsbron, beslöt vi oss för att göra en dokumentärfilm med dem. Vi vill se om man kan få svar på frågan ”varför” genom att följa dem i deras vardag

Mycket sevärd!!
Filmen fick mig att bli ledsen, arg o besviken på hur samhället behandlar våra ungdomar.. Dock blev jag tyvärr inte det minsta förvånad, är fullt medveten om hur dåligt samhällets sk "ungdomsvård" fungerar.
Renzo Aneröd har även skrivit två enormt bra böcker, Löftet samt Vildsvinet.
Han är på gång med sin tredje bok som väntas komma ut i Augusti 2009.
Följ Renzos blogg på www.pocketforlaget.se/blog