Nu när jag har varit sjuk i snart 4 veckor så tog jag mig återigen till läkaren.. Det blev en kasse full med mediciner & stränga order om att ta det lugnt ett tag..
På väg hem gick jag förbi en butik med fina prydnads & inrednings grejor. Eftersom jag letar prydnadsblommor till mitt vardagsrum så gick jag in. Väl inne ser jag att de har fullt av söta små prydnads katter med... ja ÄKTA päls!!
Jag frågar damerna i butiken vart dessa är tillverkade för det står nämligen inte nånstans. I Kina säger ena damen glatt. Ok säger jag, vet ni med säkerhet att detta inte är äkta kattpäls? Ja det är kanin säger den dumma kossan..
Aha, ja men då så.. Det gör ju saken genast mycket bättre??? För alla vet väl att kaninerna i Kina har det fantastiskt bra innan de slaktas & blir prydnads saker i våra svenska hem??
För helvete VAKNA!! För det första är jag ganska säker på att det är kattpäls eftersom det inte är så jättevanligt med kaniner i Kina, bra mycket vanligare med katt. Och för det andra, jag skiter i vilket djur pälsen kommer ifrån, den ska fan inte sitta på en jävla prydnads sak, den ska sitta på ett levande fritt djur.
Jag funderar på att skaffa mig en docka med äkta människoskinn & ha här hemma i soffan.. Vore inte riktigt kitschigt??
OBS! Kan tillägga att jag inte köpte några prydnadsblommor där, jag blev fan illamående över kärringarnas brist på kunskap & respekt..