Jag håller just nu på med Gynnings bok Ego Woman.. Har läst hennes första bok Ego Girl & gillade den. Gillar hennes raka & öppna sätt att berätta om sitt liv & sina tankar..
Jag har inte hunnit så långt men på sidan 51 så finns ett stycke som verkligen berörde mig kraftigt..
Så här står det..
"Det har alltid varit svårt för henne att skaffa nära vänner, kanske för att hon själv inte alltid är en bra vän. Ibland är hon så dålig på att höra av sig att hennes vänner tror hon har begått självmord. Och det kan inte vara roligt att alltid ha en vän som försvinner.
Några få släpper hon nära, ofta vill de bli som hon. De vill ha samma smink, samma kläder och skaffa sig samma intressen och knulla hennes killar. Det är jobbigt att spåra dem, att veta vilka de är innan de har kommit för nära, men numera har hon blivit bättre på det. När hon var yngre råkade hon ofta ut för tjejer som tagna direkt ur filmen Ensam ung kvinna söker. Tjejerna som vill vara som hon."
Det skulle lika gärna kunnat vara mitt liv hon skriver om.. Förutom att jag inte har blivit bättre på att se falskhet ens när den pissar på mig.. Håller bara en större distans till tjejer idag än jag gjorde förr..
Men sen är jag tyvärr inte förlåtande av naturen, jag glömmer aldrig & jag får alltid min hämnd oavsett hur många år det tar..
What goes around comes around... Karma mina vänner.. Även om man i vissa fall får hjälpa till lite på traven, he he..